Antalya piękne miasto w Turcji.

Turcja Antalaya

Stanowisko neolityczne w Antalyi

Znajduje się u podnóża skalistego półwyspu na wschód od Antalyi. Jego historia sięga 4000 lat pne, kiedy jego starożytna nazwa brzmiała Corasesium. Górująca nad miastem twierdza z czerwoną wieżą "Kizilkul" i murami obronnymi to niewątpliwie największa atrakcja miasta. Alanya rozciąga się wzdłuż plaż, z których najsłynniejsza to Plaża Kleopatry, nazwana na cześć egipskiej królowej. To popularne miejsce na wakacje ma wszystko: malownicze plaże, sklepy, targowiska i mnóstwo rozrywek. Miasteczko szczególnie polecane młodym ludziom, lubiącym zgiełk miasta, życie nocne i aktywny wypoczynek. Ten słynny kurort jest ograniczony górami Taurus od północy i ciepłymi wodami Morza Śródziemnego od południa. 40 km na zachód od Alanyi znajduje się mała osada Okurcala. Znajduje się tu wiele luksusowych hoteli, które cieszą się dużą popularnością wśród turystów. Turkusowe morze, szerokie plaże i sylwetki gór na horyzoncie to idealna sceneria na idealne wakacje. Po dniu spędzonym na piaszczystych plażach Konakli, wieczorem można odwiedzić lokalną restaurację lub dyskotekę. Fani rozrywki na większą skalę mogą wybrać się do oddalonej o 12 kilometrów Alanyi. Obagol to mała wioska na granicy z Alanyą. To idealne miejsce dla tych, którzy lubią być blisko dużych kurortów, a jednocześnie cieszyć się ciszą i spokojem. Mahmutlar to mała, spokojna miejscowość położona około 14 kilometrów na wschód od Alanyi. Ciesz się pięknymi widokami na oświetloną Alanyę podczas wieczornego spaceru po plaży.

Historycznie ciekawi poszukiwacze powinni znaleźć skromne pozostałości rzymskiego mostu Arapsu (36.880906, 30.659346) w Antalyi, u podnóża kopca związanego z grecką kolonią Olbia. Częściowo zatopiony most znajduje się między centrum handlowym 5M Migros a parkiem wodnym Antalya Aquarium po zachodniej stronie miasta. Ponadto na drodze D650 z Antalyi na północny zachód znajduje się kilka seldżuckich grobowców, tzw. turbin.

Na wschodnim zboczu Cianan, 30 kilometrów od Antalyi, znajduje się jaskinia Kalin, której początki sięgają epoki paleolitu. Jest to najstarsza osada w Turcji. Wejście oświetlone porannym słońcem prowadzi do trzech połączonych ze sobą pomieszczeń. Małe muzeum w pobliżu wejścia wyświetla tylko niektóre znalezione tutaj przedmioty. Inne odkrycia archeologów znajdują się w innych tureckich muzeach. Wiek niektórych z nich szacuje się na 160 000 lat. lata pne

Miasto tematyczne Antalya

Antalya położona jest na wybrzeżu Morza Śródziemnego, w głębokiej zatoce Antalya (tr. Antalya Körfezi). Miasto leży w miejscu tradycyjnej granicy między historycznymi krainami: Licją na zachodzie i Pamfilią na wschodzie. Na północ od Antalyi, w głębi Półwyspu Anatolijskiego, znajduje się kraina zwana Pisidia.

Jak poruszać się po Antalyi? Antalya jest jednym z największych miast w Turcji i piątym co do wielkości. Z Polski polecicie oczywiście na lotnisko obok Antalyi, skąd do centrum miasta można dojechać samochodem lub autobusem miejskim. Co można zobaczyć w Antalyi? Co zwiedzać i robić? Dla tych, którzy nie mają samochodu, w centrum miasta jest wiele ciekawych miejsc, a wokół Antalyi jest wiele interesujących zabytków. W Antalyi można również uprawiać różne sporty wodne i sporty ekstremalne, takie jak paralotniarstwo czy nurkowanie. Warto tu przyjechać o każdej porze roku, lato potrafi być upalne, a zima pozwoli odpocząć od mroźnej polskiej pogody. Jeśli lubisz ciepło, ale nie lubisz tłumów, możesz tu bezpiecznie latać nawet w listopadzie. Od czerwca do października może być tu bardzo ciepło!

Wizytówką wybrzeża Morza Śródziemnego jest Antalya. To piękne i tętniące życiem miasto, znane od czasów starożytnych. Miasto mocno się rozwinęło w ostatnich latach. Nadal jednak można poczuć klimat dawnych czasów, głównie dzięki dobrze zachowanym zabytkom. W Antalyi znajduje się jedno z najlepszych muzeów archeologicznych w Turcji. Fethiye i Ölüdeniz to również popularne miejsca na wakacje. Ci, którzy szukają bardziej luksusowego hotelu, powinni udać się do nowoczesnego kurortu Belek na zachodzie regionu.

Starożytne miasto Antalya

Antalya położona jest w południowo-zachodniej części Turcji, nad Zatoką Antalya na Morzu Śródziemnym, u południowego podnóża gór Taurus. Tradycja tego otoczonego górami miasta sięga 2000 lat wstecz. Obecnie to jeden z najważniejszych kurortów i stolica Riwiery Tureckiej. W 2018 roku było to dziesiąte najczęściej odwiedzane miasto na świecie.

Historia starego portu w Antalyi sięga początków miasta. Tylko dzięki niemu to się liczy. W okresie Cesarstwa Rzymskiego był głównym portem śródziemnomorskim w Azji Mniejszej. Rzymianie ufortyfikowali wówczas miasto i udoskonalili wyposażenie portu. Od wieków życie codzienne mieszkańców Antalyi skupia się wokół portu.

Zwiedzanie Antalyi najlepiej rozpocząć od najstarszej części Starego Miasta. Jednym z najciekawszych zabytków w Turcji jest tzw. Brama Hadriana, będąca właściwie łukiem triumfalnym zbudowanym w mieście w 130 roku n.e. z okazji wizyty rzymskiego cesarza Hadriana. Pierwotnie opierał się na trzech łukach o dwóch poziomach. Do naszych czasów nie zachował się on jednak w całości, a jedynie jego dolną część zrekonstruowano podczas odbudowy i konserwacji w latach 50., jednak jego rozmiary do dziś pozostawiają ogromne wrażenie. Z miejscem tym wiąże się również legenda, według której królowa Saby przechodziła przez bramę w drodze do króla Salomona, a miała spocząć w sąsiednim Aspendos.