Trochę o historii Gruzji oraz ciekawych rzeczach w Tibilisi.

Tbilisi

Historia Gruzji

Gruzja to kraj położony na Kaukazie, który ma bardzo bogatą i długą historię. Jej początki sięgają IV wieku p.n.e., kiedy to powstały pierwsze kolonie greckie na terytorium dzisiejszej Gruzji. W ciągu wieków kraj był pod panowaniem różnych mocarstw, takich jak Rzym, Bizancjum czy Persja.

W IV wieku n.e. Gruzja stała się chrześcijańskim królestwem, co miało duży wpływ na rozwój kultury i sztuki w kraju. W IX wieku Gruzja została zjednoczona pod rządami króla Tamara, która uważana jest za jedną z najważniejszych postaci w historii kraju. W tym okresie Gruzja osiągnęła swój największy rozkwit, a jej kultura i sztuka rozprzestrzeniły się po całym regionie.

W ciągu wieków Gruzja była nieustannie narażona na najazdy ze strony innych mocarstw, a jej granice ulegały ciągłym zmianom. W XIX wieku kraj został podzielony między Rosję i Persję, a po I wojnie światowej stał się republiką socjalistyczną. Po upadku ZSRR w 1991 roku Gruzja stała się niepodległym państwem.

Dziś Gruzja jest krajem o bardzo bogatej historii i kulturze, a jej dziedzictwo można zobaczyć w wielu zabytkach i muzeach, które znajdują się na terenie kraju.

Co warto zobaczyć odwiedzając stolicę Gruzji czyli Tibilisii

Tbilisi, stolica Gruzji, to miasto o bardzo bogatej historii i kulturze, które posiada wiele ciekawych miejsc do zwiedzenia. Oto kilka propozycji atrakcji, które warto odwiedzić podczas wizyty w Tbilisi:

  1. Stary Ratusz - to jedno z najważniejszych zabytków Tbilisi, które zostało zbudowane w XIX wieku. Obecnie budynek jest siedzibą muzeum i można tu zobaczyć wiele ciekawych eksponatów związanych z historią miasta.

  2. Kaplica Matki Bożej Mtskheta - to jedno z najważniejszych miejsc kultu chrześcijańskiego w Gruzji, które zostało wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Kaplica została zbudowana w V wieku i jest jednym z najstarszych zabytków Tbilisi.

  3. Most Narodowy - to jedno z najważniejszych symboli Tbilisi, który został zbudowany w 1851 roku. Most znajduje się nad rzeką Mtkvari i łączy Stare Miasto z Nowym Miastem.

  4. Pałac Prezydencki - to siedziba prezydenta Gruzji, który został zbudowany w XVIII wieku. Pałac jest otwarty dla zwiedzających i można tu zobaczyć wiele ciekawych eksponatów związanych z historią kraju.

  5. Muzeum Sztuki i Kultury Gruzińskiej - to jedno z najważniejszych muzeów w Tbilisi, które zgromadziło w swoich zbiorach wiele cennych dzieł sztuki i eksponatów związanych z historią i kulturą Gruzji. Muzeum jest otwarte dla zwiedzających i warto tu zajrzeć, aby poznać bogate dziedzictwo kulturalne kraju.

Jak przygotować się do chodzenia po Gruzińskich górach

Chodzenie po gruzińskich górach to wspaniały sposób na aktywne spędzenie wolnego czasu i podziwianie piękna gruzińskiej przyrody. Jeśli zamierzasz wybrać się na taką wycieczkę, pamiętaj o kilku ważnych kwestiach:

  1. Odpowiednie buty - najlepsze do chodzenia po górach są solidne, wysokie buty trekkingowe, które dobrze trzymają stopę i chronią przed urazami. Pamiętaj, że trasa może być miejscami stroma i kamienista, dlatego ważne jest, aby buty były wygodne i bezpieczne.

  2. Odpowiedni strój - warto zaopatrzyć się w wygodne, sportowe ubrania, które pozwolą Ci swobodnie się poruszać i zapewnią odpowiednią cyrkulację powietrza. Pamiętaj o kapeluszu lub czapce chroniącej głowę przed słońcem i o okularach przeciwsłonecznych.

  3. Odpowiednie wyposażenie - warto mieć ze sobą plecak zapasową odzież, latarkę, apteczkę, mapę i kompas. Możesz także zaopatrzyć się w kijki trekkingowe, które ułatwią Ci pokonywanie trudniejszych odcinków i zapewnią dodatkowe wsparcie.

  4. Odpowiednie przygotowanie fizyczne - chodzenie po górach wymaga dobrej kondycji i sprawności fizycznej. Jeśli nie jesteś przyzwyczajony do aktywności fizycznej, warto zacząć ćwiczyć przed wyjazdem, aby uniknąć kontuzji i zapewnić sobie większą wytrzymałość.

Pamiętaj, że chodzenie po górach wymaga odpowiedniego przygotowania i wiedzy o bezpieczeństwie.