Regionalne jedzenie w Bieszczadach.

Bieszczady potrawy

Bieszczady są popularnym kierunkiem turystycznym w południowej Polsce.

Muszę przyznać, że lista zabytków w Bieszczadach jest imponująca. Oczywiście Bieszczady są najczęściej odwiedzane przez turystów ze względu na piękne szlaki i łąki. Dostępny na Caryńskiej i Wetlińskiej. Ale to nie wszystko. Tutaj znajdziesz morze i będziesz mógł podróżować tramwajem lub odwiedzić miejsca, które znasz z polskiego serialu Wataha.

Oczywiście najwygodniejszym noclegiem jest znalezienie gdzieś blisko najciekawszych szlaków w Bieszczadach. Więc najpierw spójrz na Wetlinę i Ustrzyki Górne, to byłby dobry wybór. Podróż z Cisnej zajmuje około 30 minut, w zależności od wybranej trasy. Po drugiej stronie, nieopodal Ustrzyk Górnych, znajduje się wieś Lutowiska, od której trzeba czekać około 20 minut. Warto zawczasu pomyśleć o trasie, którą chce się przebyć i pod tym względem wybrać noclegi w Bieszczadach. Z ciekawości możemy wspomnieć, że na tej ziemi znajduje się słynny Arłamów, na którym często rozgrywa mecze reprezentacja Polski w piłce nożnej.

Jadąc w Bieszczady nie sposób nie skosztować lokalnej kuchni i lokalnych potraw regionalnych. Restauracje i kawiarnie z daleka zachęcają gości zapachami z kuchni oraz ciekawymi reklamami ze zdjęciami potraw. W Bieszczadach nawet na krótki weekend musisz spróbować tych niezwykłych przysmaków, których nie znajdziesz nigdzie indziej w Polsce.

image

Lokalne przysmaki z bieszczadów.

Hreczynki, kotlety gryczane z mięsem mielonym i czosnkiem. Warenyky - Pełnoziarniste pierożki z kapustą, kaszą gryczaną i ruską z chrupiącą skórką. Fuczki - ciasto kapustne podsmażane na patelni. Zalwajka z Maślanką - żurek na bazie maślanki podawany z ziemniakami. Bandurjanki - ziemniaki z cebulą ze śmietaną. Te zagraniczne dania podróżni znajdą m.in. w menu Karczmy Jadło Karpackie, pierwszego przystanku na sanockim Rynku. Budynek jest trafnie stylizowany, na jednej ze ścian wisi oryginalny strój bojkowski.

Pirogi łomnikońskie to ich zdjęcie na stronie tytułowej tego artykułu, zachęcam do spróbowania ich we wsi Łomnica-Zdrój (30 km od Nowego Sącza), nadziewane serem i fetą, podawane z chrupiącą lub kremową skórką, raj w waszym usta, ziemniaki naleśnikowe i posiekany smażony boczek na startej blasze do pieczenia.

Oczywiście w Bieszczadach ludzie jedzą fucki (najlepiej gulasz z dzika w hotelu w Mucznem). Są to naleśniki z kiszonej kapusty. Restauracje w Bieszczadach.

„Chata Wędrowca”. Oddział 113

W Bieszczadach warto odwiedzić Chatę Wędrowca. Miejsce stało się wizytówką Bieszczadów. Gigantyczne naleśniki – jedyne w Polsce, od 2013 roku ich nazwa, receptura i wygląd zachowały się w Urzędzie Patentowym RP, co jest wyzwaniem dla tych, którzy jedzą jedzenie. Ostatnia osoba, która zje, otrzymuje pamiątkowy „dyplom”. Oprócz naleśników z pewnością możesz spróbować innych dań. Karta każdego dnia jest inna i równie pyszna. Właścicielka domku prowadzi sklep z unikatowymi pamiątkami z Bieszczad.

Ta restauracja to prawdziwa wizytówka Bieszczad. Obszar ten jest ściśle związany ze wszystkimi tawernami i gospodami oraz tawernami Kudłatego Anioła, jest to idealna reprezentacja umysłu. Przytulny i klimatyczny wystrój, pyszne lokalne dania i bardzo miła obsługa. Serwowane są tu głównie dania regionalne, dzięki którym zwiedzanie Bieszczad jest pełniejsze. Biorąc pod uwagę pyszne jedzenie, cena tego miejsca jest całkiem niezła. Adres tej restauracji to Cisna 130.