Moja podróż po Turcji.

Turcja Stambuł

Co zobaczyć w Stambule

Całodniowa wycieczka po największym mieście Turcji, zwiedzanie najsłynniejszych zabytków, Starego Miasta. Zobacz zabytki architektury i historii oraz poznaj dziedzictwo kulturowe i religię Imperium Osmańskiego. komfortowe warunki jazdy. Wyrusz w niesamowity rejs po majestatycznym Bosfor na pięknej łodzi. T.

Bogactwo zabytków Stambułu i magiczna atmosfera przyciągają turystów do Türkiye (Turcja). Niezliczone muzea, wspaniałe kościoły, pałace i wspaniałe meczety, kolorowe bazary, naturalne piękno i niezwykłe krajobrazy zachwycają odwiedzających. Stambuł to także jedno z najstarszych, największych i najlepiej rozwiniętych miast na świecie.

Podróż z Lary do Stambułu – szansa na zwiedzenie centrum świata w Turcji, zmiana scenerii kurortu, poznanie tej niezwykłej metropolii, zobaczenie jej zabytków, przepłynięcie słynnym Bosforem, zwiedzenie stolicy Imperium Osmańskiego i najważniejsze miejsce w mieście.

Co zobaczyć w Antalyi

Antalya położona jest wzdłuż pięknej Riwiery Tureckiej na wybrzeżu Morza Śródziemnego. To duże, tętniące życiem miasto, które wita gości licznymi kurortami, hotelami, barami i restauracjami. Charakteryzuje się pięknymi plażami z białym piaskiem i bujną zielenią gór. Od pływania i żeglowania po piesze wędrówki, zwiedzanie i rodzinną zabawę, Antalya ma coś dla każdego.

Z Antalyi na zachód, wzdłuż wybrzeża Morza Śródziemnego, dotrzemy do Parku Narodowego Olympos. Wśród nich czeka na nas kolejna atrakcja, jaką oferuje Riwiera Turecka – kolejka górska na górę Takhtal. Najwyższy punkt znajduje się na wysokości 2365 m n.p.m. i można się na niego dostać kolejką linową o nazwie „SeaToSky”, czyli z morza do nieba.

Niedaleko plaży Patal znajduje się wiele starożytnych ruin, w tym łuk triumfalny z czasów Cesarstwa Rzymskiego. Każdego lata zespół archeologów z Uniwersytetu w Antalyi prowadzi tu wykopaliska i rekonstruuje wiele ważnych starożytnych budowli. Wejście do ruin jest płatne, a żeby dostać się na plażę, trzeba przejść przez ruiny.

Co zobaczyć w Izmirze

Ostatecznie miejsce może nie było tak spektakularne, ale zostało w mojej pamięci. Jeśli jesteś odkrywcą w sercu, pokochasz to tak samo jak ja. Adamkayar, czyli człowiek w skale, to płaskorzeźba wykuta w skale. Takich miejsc w Turcji jest wiele, jedno z bardziej znanych niedaleko Fethiye, nic szczególnego, gdyby nie fakt, że miejsce to nie jest jeszcze skomercjalizowane. Nie ma kasy biletowej, nie ma kładek dla turystów, a nawet trudno znaleźć drogę do płaskorzeźb. Trzeba wspinać się po pionowych ścianach i przechodzić przez krzaki, ale kiedy już się znajdzie, jest to wielka radość. To był dla mnie jeden z najfajniejszych dni w Turcji.

Niestety z powodów pogodowych i zdrowotnych nie dotarliśmy, odłożymy to na inny termin, ale jeśli jesteście ciekawi, to niezwykłe, mistyczne widowisko możecie zobaczyć w wielu miejscach w Stambule. Najbardziej znana jest prawdopodobnie Galata Mevlevihanesi, czyli Sala Wirujących Derwiszów w Galata (ul. Galip Dede). W 1924 roku Ataturk zakazał sufizmu, mistycznego ruchu islamu, z którego wywodzą się derwisze, ale nigdy całkowicie nie przestał być częścią tureckiego życia. W czasach Ataturka sala koncertowa Galata stała się najpierw szkołą, a następnie muzeum poezji klasycznej. Powrócił w 2009 roku jako miejsce, w którym Derwisz ponownie się kręci.

Ich kiczowate tablice historyczne to nie mniej niż obrazy. grabież? zabić? zniszczyć? To nic specjalnego! Wszystkie grupy religijne są w pełni szanowane! Co więcej, „uciśniony lud Konstantynopola” natychmiast i serdecznie podziękował Stalinowi, hm, sułtanowi, za uwolnienie ich ze szponów opresyjnej elity. Z glinianych tabliczek można się dowiedzieć, że islam wyzwolił chrześcijaństwo wschodnie spod tyranii katolicyzmu. W rzeczywistości jeden z opisów był nawet zatytułowany „Nadzieja dla chrześcijan i Żydów”! Wydarzenia 1453 roku rzetelnie i obiektywnie opisane są w Panoramie jako wyzwolenie zachodniej Białorusi i zachodniej Ukrainy spod panowania polskiego. Satysfakcjonujące doświadczenie, które oprócz uśmiechu zmusza do refleksji nad teraźniejszością i przyszłością Turcji.